Controlled Environments Wipes
- (1)
- (1)
- (2)
- (4)
- (4)
- (3)
- (2)
- (10)
- (1)
- (13)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (2)
- (1)
- (10)
- (2)
- (5)
- (4)
- (1)
- (6)
- (24)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (11)
- (1)
- (1)
- (1)
- (6)
- (2)
- (2)
- (1)
- (1)
- (18)
- (1)
- (269)
- (120)
- (1)
- (4)
- (2)
- (59)
- (4)
- (1)
- (1)
- (3)
- (14)
- (8)
- (6)
- (2)
- (2)
- (4)
- (47)
- (1)
- (2)
- (4)
- (7)
- (4)
- (6)
- (1)
- (5)
- (6)
- (4)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (3)
- (1)
- (4)
- (3)
- (4)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (11)
- (236)
- (74)
- (3)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (1)
- (1)
- (3)
- (5)
- (32)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (21)
- (4)
- (3)
- (3)
- (1)
- (17)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (4)
- (3)
- (5)
- (6)
- (2)
- (4)
- (6)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (69)
- (2)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (13)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (9)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (53)
- (1)
- (3)
- (6)
- (33)
- (171)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (7)
- (5)
- (4)
- (3)
- (18)
- (1)
- (1)
- (2)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (2)
- (39)
- (1)
- (2)
- (1)
- (5)
- (33)
- (1)
- (1)
- (25)
- (5)
- (1)
- (12)
- (1)
- (313)
- (4)
- (1)
- (1)
- (23)
- (8)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (1)
- (3)
- (2)
- (10)
- (15)
- (6)
- (1)
- (1)
- (1)
- (14)
- (2)
- (7)
- (5)
- (9)
- (2)
- (2)
- (1)
- (3)
- (2)
- (81)
- (46)
- (170)
- (6)
- (1)
- (3)
- (1)
- (1)
- (5)
- (1)
- (11)
- (1)
- (19)
- (3)
- (3)
- (33)
- (5)
- (35)
- (80)
- (13)
- (1)
- (2)
- (4)
- (1)
- (1)
- (6)
- (4)
- (1)
- (5)
- (1)
- (1)
- (7)
- (1)
- (10)
- (1)
- (2)
- (1)
- (4)
- (1)
- (1)
- (1)
- (2)
- (7)
- (4)
- (39)
- (165)
- (1)
- (1)
- (6)
- (5)
- (4)
- (15)
- (3)
- (2)
- (5)
- (2)
- (1)
- (7)
- (1)
- (1)
- (46)
- (2)
- (2)
- (5)
- (36)
- (22)
- (1)
- (19)
- (299)
- (2)
Filtered Search Results
| Basis Weight | 120 |
|---|---|
| Material | Polyester Knit |
| Certifications/Compliance | OSHA 29CFR 1910.1200 |
| For Use With (Application) | For ISO Class 3 (Class 1) applications |
Berkshire™ EcoClean 60™ 100% Cotton Nonwoven Cleanroom Wiper
Recommended for use in ISO Class 5 - 8 (Class 100 to 100,000) cleanroom applications
Berkshire™ MicroPolx™ 1100 Sealed Edge Cleanroom Wipers
Designed for use in ISO Class 4 (Class 10) and higher cleanroom environments. Berkshire MicroPolx 1100 Sealed Edge Cleanroom Wipers are constructed of 100% polyester microfiber yarn and has 3 times the surface area of standard polyester yarns resulting in soft smooth surface and more efficient cleaning performance.
| Product Type | Cleanroom Wiper |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Polyester Microfiber |
| For Use With (Application) | Cleaning optical machinery and tools, medical device products, disinfecting solutions, flat panel displays, cell phone and tablet screens, mobile devices. |
| Edges | Laser cut |
New Pig Heavy Weight Laser Cut Polyester Cleanroom Wipers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polyester cleanroom wipers are designed for ultra-critical cleanrooms (ISO Class 3-5). Laser-cut, heat-sealed edges eliminate loose fibers
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyester |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 23 cm |
New Pig Premoistened Cleanroom Wipers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Premoistened wipers are designed for use in cleanrooms (ISO Class 5-8) with four clean-cut edges prevent loose fibers, unlike perforated wipers
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Color | White |
| Saturation Solution | 70% IPA, 30% DI water |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
New Pig Poly Cellulose Cleanroom Wipers
Small and Specialty Supplier Partner
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Small and/or specialty supplier based on Federal laws and SBA requirements.
Learn More
Polyester blend spunlace cleanroom wipers are designed for use in cleanrooms (ISO Class 5-8)
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 9 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Color | White |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Polyester Cellulose |
| Autoclavable | Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 23 cm |
Berkshire SatPax™ 1000 Wipes
SatPax™ 1000 combines Durx™ 670 nonwoven wipers composed of a hydroentangled nonwoven blend of 55% cellulose and 45% polyester This pre-wetted format in a convenient canister provides a cost-effective and easy-to-use solution versus traditional bulk handling of solvents.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Width (English) | 6 in. |
| Length (Metric) | 23 cm |
| Product Type | IPA Wipe |
| Saturation Solution | 99% IPA, 1% DI H2O |
| Length (English) | 9 in. |
| Material | Cellulose |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
| Width (Metric) | 15 cm |
Berkshire Lensx™ 90 Cleanroom Wipes
Lensx™ 90 Cleanroom Wipes are environmentally friendly wipes that have been designed for ISO Class 6 (Class 1000) and above cleanroom applications.
Berkshire SatPax™ Stencil Cleaner Wipes
Safe, fast- drying, and odor-free cleaner wipes that quickly and effectively remove all types of solder pastes and adhesives used in electronic assembly manufacturing.
Berkshire Corporation Durx™ 670 AS Wipe
Durx™ 670 AS for Aerospace (AS) is a hydroentangled nonwoven blend of 55% cellulose and 45% polyester with no binders or other chemical additives and meets the AMS 3819D, Class 2, Grade A, Form 1 requirements.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Material | Polyester Cellulose |
| Ply | 1-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Berkshire Corporation MicroSeal SuperSorb™ AS Wipe
MicroSeal SuperSorb™ AS for Aerospace is a high sorbency ultrasonically sealed edge cleanroom laundered two-ply wiper that meets AMS 3819D, Class 4, Grade A, Form 1 requirements.
| Disposable | Single-use |
|---|---|
| Product Type | Cleanroom Wiper |
| Material | Polyester |
| Ply | 2-ply |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Sterility | Non-sterile |
Berkshire™ EcoClean™ 60
Berkshire’s EcoClean™ 60 line of products is a new class of nonwoven materials that is 100% biodegradable and sustainable 'green' product. The EcoClean™ wiper is composed of U.S.-sourced cotton fibers and is manufactured by a proprietary process for low fiber release and high strength.
| Product Type | Surface Wiper |
|---|---|
| Color | White |
| Material | Non-woven Cotton |
| For Use With (Application) | ISO Class 5-8 |
Berkshire Sterile SatPax™ Polx™ Nonwoven
Sterile SatPax™ Polx™ Nonwoven is a 100% polyester hydroentangled nonwoven wiper recommended for ISO Class 5 and above environments. It is an extremely soft and pliable wiper ideal for all types of sensitive surfaces and an excellent choice for wrapping delicate parts for protection.
Berkshire™ SatPax Sterile Polyester Wipers
Cleanroom laundered wipers ideal for cleaning critical sterile processing and aseptic environments
Berkshire International™ Sterile SatPax™ MicroSeal™ -VP Wiper
Low endotoxin, sterile, pre-wetted 100% polyester knit wiper is cleanroom laundered with sealed edge.